Op de borrel kwam een mooie uitspraak voorbij. Wat vrijheid betekent voor mij betekent minder vrijheid voor jou. Zou er een uitwisseling mogelijk zijn waarin je overeenstemming vindt over waarden van vrijheid?
5 mei staat de uitwisseling van de betekenis van vrijheid centraal in de uitwisseling tussen wijkbewoners en vluchtelingen. Voor een vluchteling heeft vrijheid – zo is de inschatting vooraf – een andere betekenis. Hij is gevlucht voor iemand die hem op de hielen zit. Of hij is gevlucht omdat hij zijn geluk elders wil beproeven. In welke zin zal de vluchteling beperkt zijn in zijn of haar vrijheid?
Als je de terrasjes in utrecht bekijkt, waar mensen van de zon genieten, kun je denken, die zijn vrij om te genieten. Iemand zei laatst dat wat veel individuen bij elkaar geloven collectief geloven is. Zou dat echt waar zijn? Mijn invalshoek zou dan de vraag zijn “Zijn we zover gezonken dat we dat zijn gaan denken?” Dan hebben we inderdaad geen overheid meer nodig die zorgt voor de invulling en concretisering van onze collectieve gevoelens, bijvoorbeeld dat er een overheid is die belasting mag innen en het alleenrecht heeft voor het toepassen van geweld met een leger en mensen na een rechtszaak mag opsluiten in gevangenissen.
Dat is een gewetensvraag voor sociteiteitsleden die denken dat vrijheid is waar je zelf invloed op hebt in een eerste persoonlijke cirkel,